Üç mektup

Birincisi Almanya'dan, sevgili Şevket Zengin'den: Adam elinde bir bıçak ile camiye girer:

"Ey cemaat içinizde Müslüman olan var mı?" diye bağırır.

Herkes susar. Ancak yaşlı bir amca kalkar "Ben varım" der.

Bıçaklı adam amcaya, bir dakika dışarı gelir misin diyerek koluna girer camiden çıkarlar.

Biraz ötede bağlı bir koyunun yanına gidip, "Amca; bu kurbanı kesmeme yardımcı olur musun, İslami, kurallara uygun keselim" der.

Amca koyunu kesmeye başlar.

Yaşlılık bu ya her taraf kan olur.

Amca; "Oğlum yoruldum camiye git başka birini bul" der.

Adam elinde kanlı bıçağı ile camiye girerek bağırır.

"İçinizde başka bir Müslüman var mı ?"

Yaşlı amcayı götürüp kestiğini zanneden cemaat ses çıkarmaz, ama topluca dönüp imama bakarlar.

İmam "Ne bakıyorsunuz ulan, iki rekat namaz kıldırmakla Müslüman mı olduk!" der.

(Bu kıssa bana, Hacı Bayram-ı Velî'nin dervişlerini imtihanını hatırlattı; birçok derviş içinden ancak bir erkekle bir kadın, içeriye girenleri boğazladığı intibaı veren Velî'nin çadırına girmeyi göze almışlardı.)

İkinci mektup:

"Şimdi nerden cıktı mesele" diyebilirsiniz veya "acaba bir kumpas mı" da diyebilirsiniz, fakat gerçek. Bu zamanlarda neredeyse tüm liselerde içkili mezuniyet düzenlemeye çalışan okul aile birlikleri beş yıldızlı otellerde tarihlerini tutmaya başladılar. Burada gördüğüm kadarıyla ne milli eğitim ne emniyet 18 yaşına bile gelmemiş gençliği ne kadar koruduğu belli.

Acaba merak ediyorum, o kadar önemli dünya meselelerinden buna da vakit ayıracak mısınız o köşelerinizde.

(Dizilerde sigaranın üstü örtülüyor, içki ise her vesile ile su gibi tüketiliyor; bu da çocukları özendiren kötü örnek oluyor. Velilerin çocuklarıyla beraber içkili toplantılar yaptıkları doğru ise bu da bir başka kötü örnektir.)

Üçüncü mektup:

Sayın Hocam..

Duman diye bir müzik gurubu varmış bir şarkı yapmışlar . "Rezil" isimli şarkıları ise Kur'an-ı Kerim'in bir sûresi olan "İhlas Sûresi"nin bir ayetini dejenere ediyor... Yani ayet ironi ve kinaye karışımı bir konseptin içinde bayağılaştırılıyor... "Lem yelid velem yûled" olarak bildiğimiz sürenin ayetleri Duman tarafından "Lem Yelid Ve Löp Yutar" şeklinde değiştirilmiş..

Hocam..

Danimarka'ya karşı çıkarken içimizdeki Danimarka'lılar dinimize hakaret ediyorlar. Hocam hala bizlerin kuvvetli bir tepki mekanizması oluşmuş değil ki, böyle yapanları özür dilemek, geri adım atmak ve bir daha yapmamak üzere zorlayalım.

(Hür ve demokratik toplumlarda tepki de demokratik olmak durumundadır. Suç teşkil etmemek şartıyla elbette kutsallara gerekli saygıyı göstermeyenlere tepki gösterilmelidir.)

26.04.2009